+36 1 322 0032 | BELÉPÉS
travelorigo.com

Hofburg

Hofburg

1918-ig a Hofburg palota a Habsburg császárok hatalmas birodalmának központja volt, amely Bécsben, a Heldenplatz-on található. 18 épületrész, 54 lépcsőház, 26 folyosó, 19 udvar és 2800 helyiség található a császári birodalomban, ahol közel 5000 ember él és dolgozik nap mint nap.

Nem ritka, hogy a látogató úgy érzi, mintha egy gigantikus kirakós játék részese lenne, hiszen alig találunk két egyforma stílusú palotaszárnyat. Az Alte- és a Neue Hofburg, a Michaelerplatz, a Lipót-szárny és a többi palotarész mind-mind ezernyi emléket őriz a történelmi múltból, köztük sok a magyar vonatkozású. Vegyük szemügyre az épületeket, hiszen visszatükrözik a kor divatját és gondolkodásmódját, illetőleg építtetőjük személyiségét és ízlésvilágát is.

Hofburg története

A Hofburg szó a „királyi udvar” és a „vár” szavak összetétele, amelynek már az etimológiája is érzékelteti, hogy nem csupán egy egyszerű királyi várról van szó, hanem szerteágazó palota együttesről.




A Hofburg épületegyüttes a hajdani császári lakosztályokat, néhány múzeumot, egy kápolnát, egy templomot, az Osztrák Nemzeti Könyvtárt, a Spanyol Lovasiskolát és Ausztria elnökének hivatalát foglalja magába. Hat évszázadon át Hofburg volt Ausztria hatalmának székhelye, és a sikeres uralkodók mind igyekeztek névjegyüket rajta hagyni a palotán.
A több mint tíz épületből álló Hofburg épületegyüttes 800 év építészeti fejlődése látható a késő gótikától a 19. századi historizmusig. A különböző korok különböző épületei eltérő stílust képviselnek. A Vár kápolna gótikus, a svájci kapu és az Amália vár (Amalienburg) reneszánsz, a Kancellária és a lovarda kora barokk, míg a Michaelertrakt késő barokk.

Neue Burg és Heldenplatz

Hofburg legfiatalabb épülete a Neue Burg, amely a Ring kialakítása idején épült már klasszicista stílusban. Az épületet Ferenc József terveztette még az 1800-as évek végén Karl von Hasenauerrel és Gottfried Semperrel, az építése azonban csak az I. világháború kezdetekor fejeződött be. A Neue Burg a Heldenplatzon, azaz a Hősök terén álló óriási, kanyarodó tömb, amely napjainkban a Nemzeti Könyvtár olvasótermének, valamint számos múzeumnak ad helyet. A turisták többsége a Heldenplatzon keresztül lép Hofburg területére. Itt található Károly főherceg lovas szobra, valamint a Nemzeti Könyvtár előtt Savoyai Jenő herceg lovas szobra is.

Svájci udvar és kapu

A Svájci udvar a Hofburg palotaegyüttes egyik legrégebbi része. Nevét a svájci gárdistákról kapta. Ebben lakott a magyar király is, amikor „nyögte Mátyás bús hadát, Bécsnek büszke vára”. Itt található a 16. századi reneszánsz kapu, a Svájci kapu is, amely Hofburg legrégebbi részébe, a Schweizerhofba vezet.

A Svájci udvar ad otthont a Kincstárnak is (Schatzkammer), amelyben a Habsburgok egyedülálló kincseit tekinthetik meg.



Amalienburg

Amalienburg, azaz az Amália vár adott otthont a császári lakosztályoknak, amelyet 1575-ben kezdtek el építeni. Az épület reneszánsz homlokzatának közepén egy csodaszép barokk óratorony magasodik. Itt élt 1854 és 1898 között Ferenc József és a Sissi néven is ismert Erzsébet Királynő gyermekeivel. Sissi királynő egykori lakosztálya ma turistalátványosság, amely eredetileg Miksa császár fia, Rudolf számára épült.

Kincstár, Ezüstkamra

A Várkápolna alatt található a Kincstár, azaz az Ezüstkamra, benne a Habsburg-ok kincseivel. Itt tekinthető meg a Német-római Császárság koronája, Nagy Károly kardja, koronázási ruhák és jelvények és Cellini híres sótartója is. A kincstár bejárata a Svájci udvarban (Schweizerhof) található.

Spanyol Lovasiskola

A Spanyol Lovasiskola a hagyományok szerint 1572-ben alapították a klasszikus haute école lovaglásban való jártasság elsajátítására. Mint megannyi más bécsi épületet, a Spanyol Lovasiskola épületét is ifj. Fischer von Erlach tervezte, amely 1729-1735 között került megépítésre.

A Spanyol Lovasiskola impozáns belső terét 46 oszlop tagolja, szép stukkók, csillárok és kazettás mennyezet díszíti. Az aréna főhelyén helyezkedik a páholy, ahol nézők csodálhatják a 80 perces lovasbemutatókat éppúgy, mint a felső emeletről.




Az andalúziai és arab vérvonalat őrző paripák tenyésztésére Habsburg Károly Lipicán létrehozott egy méntelepet. A világhírűvé vált lipicai lovak tenyésztése és betanítása több mint 400 éves múltra tekint vissza. A lovaglás magasiskolája ma már csak Andalúziában és Bécsben látható.

Albertina

A Hofburg déli sarkában, Bécs utolsó bástyafalainak egyikén megbúvó Albertina a világ legértékesebb nyomat-, grafikai- és akvarell-gyűjteményét őrzi. A palota hajdan Mária Terézia leányáé, Mária Krisztináé és férjéé, Albert von Sachsen-Teschen hercegé volt. Ő alapította 1776-ban a róla elnevezett Albertina múzeumot.

Az Albertina egymillió metszete és több mint 45 000 akvarellje és rajza között igen régiek is megtalálhatók. A gyűjtemény ékkövei a Dürer-rajzok, de akadnak itt Michelangelo, Leonardo da Vinci, Raffaello, és Rubens rajzok is.



Az Albertina állandó és időszakos kiállítások közkedvelt színhelye. Állandó kiállítása során az utóbbi 130 év legizgalmasabb művészeti irányzatait mutatja be a francia impresszionizmustól a német expresszionizmuson és az orosz avantgárdon át egészen napjainkig.

Hofburg elérhetőségek:

Cím: 1010 Bécs, Michaelerkruppel
Telefon: +43 1 533 7570

Hofburg nyitva tartás:

A császári lakosztályok, a Sissi Múzeum és a Kincstár naponta várja az érdeklődőket, munkaszüneti és ünnepnapokon is.
Szeptembertől júniusig: H – V: 9:00 – 17:30
Júliustól augusztusig: H – V: 9:00 – 18:00

Hofburg megközelítés:

U1, U3 metró: Stephansplatz
U3 metró: Herrengasse
U2, U3 metró: Volkstheater
46 és 49 villamos, 48A busz: Dr.-Karl-Renner-Ring
D, 1, 2 villamos és 57A busz: Burgring

Hofburg látogatás busszal vagy vonattal:

Látogassanak Bécsbe adventkor és tekintsék meg az egykori császári palotát, Hofburgot busszal vagy vonattal:

    További ajánlatok